W Burakowie wszystko się zaczyna

Tu codziennie zaczyna dzień 1410 mieszkańców Łomianek.

Tu – na ulicy Parkowej – zaczyna się Warszawa. W Burakowie ma też swój początek główna ulica Łomianek – Warszawska.

Tu zaczęła się historia domu Sióstr Niepokalanek, które od 75 lat modlą się i pracują dla kolejnych pokoleń mieszkańców Burakowa i Łomianek.

W Burakowie swoją pierwszą parafię objął ksiądz prałat Kazimierz Gers, obecnie proboszcz parafii św. Małgorzaty w Łomiankach i dziekan dekanatu kampinoskiego.

Tu, od słynnej już w latach 80-tych XX wieku restauracji „Wrzos” zaczęła się ekspansja sieci sklepów Marcpol należącej do jednego z najbogatszych Polaków Marka Mikuśkiewicza.

Buraków to również siedziba pierwszego w Łomiankach marketu „Biedronka”, który oferuje codziennie niskie ceny. Ale też w Burakowie w każdą środę „Aldik” zaczyna produkcję słynnych pierogów ruskich i innych tradycyjnych dań. I jest tu jeszcze „Nugatex”, gdzie wypiekają ciasteczka, a ich smakowity zapach unosi się nad okolicą.

Tu zaczynają się korki w letnie piątkowe popołudnia, w których stoją nie tylko amatorzy sportów wodnych zmierzający na Mazury lub nad morze. Tu też mieszkańcy Łomianek zaczynają swoje spacery po parku Młocińskim.

W Burakowie jest początek wałów przeciwpowodziowych, na których tak dzielnie mieszkańcy Łomianek pełnili straż podczas powodzi w 2011 roku. A za wałami, zaczyna się w Burakowie Dolina Środkowej Wisły, która objęta jest programem UNII EUROPEJSKIEJ NATURA 2000.

Tu zaczyna się i kończy przeprawa promu Turkawka, z której chętnie korzystają latem mieszkańcy nie tylko Łomianek, ale też Bielan i Białołęki.

W 1991 roku właśnie w Burakowie rozpoczęła się budowa kanalizacji, którą zainicjował „Społeczny Komitet Buraków”, gdy o dofinansowaniu z Unii Europejskiej jeszcze nikt nawet nie myślał.

I dlatego właśnie tu, w Burakowie zacznie swoją działalność pierwszy w Łomiankach Dom Spotkań Sąsiedzkich. Będą w nim zaczynać się i rozwijać różne aktywności mieszkańców oraz projekty organizacji pozarządowych. Będzie się działo!

W Burakowie zaczyna się zmiana! Zapraszamy do Burakowa.

WP_20140913_021

Petycja do Burmistrza

12 marca 2015 r. władze Łomianek zdecydowały, że:

  1. zamykają filię Domu Kultury w Burakowie przy ul. Kościuszki 10,
  2. w tym pomieszczeniu o powierzchni ok. 75 m² ma powstać mieszkanie socjalne.

Ponieważ uważamy, że decyzja ta jest zła, dążymy do jej zmiany.

Tutaj możesz dołączyć do petycji mieszkańców Burakowa i Łomianek skierowanej do Burmistrza w sprawie likwidacji Domu Kultury w Burakowie i przekształcenia go w mieszkanie socjalne.