Tydzień Burakowa: Dzień Sąsiada 3.10.2015 r.

Droga Sąsiadko, Drogi Sąsiedzie!

Zapraszamy do Burakowa na Dzień Sąsiada, tym razem z sąsiadami w roli głównej ;-).

Startujemy w sobotę 3 października o godzinie w 15.00 na boisku przy ul. Kościuszki 10. Mieszkańcy Burakowa – obecność obowiązkowa.

Od 2000 roku w Europie w maju obchodzony jest Dzień Sąsiada. Dlaczego? Bo osłabiają się więzi między ludźmi. Ludzie są skupieni są na sobie i swoich sprawach. Wycofują się z życia osiedla, miasta, wsi. To nie jest dobre.

Warto chociaż w jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej. Gdy ludzie się znają – lepiej i łatwiej im się żyje. Razem mogą też więcej zdziałać w sprawach ważnych dla swojego otoczenia.

I dlatego organizujemy Burakowski Dzień Sąsiada. Mamy nadzieję, że Dzień Sąsiada stanie się stałym punktem w kalendarzu mieszkańców Burakowa, a może spodoba się też w innych osiedlach Łomianek.

W Dniu Sąsiada będzie się działo niemało:

15.00 odsłaniamy wystawę starych fotografii zebranych przez mieszkańców Burakowa.

16.00 uwalniamy książki. Przynieś książki, których już nie potrzebujesz do punktu darmowej wymiany książek. Wymień je na inne. Ile przyniesiesz, tyle wymieniasz.

17.00 sadzimy 100 krokusów. Będzie pięknie na wiosnę.

Robimy też torby z logo Burakowa. Mamy 100 toreb do rozdania. Jak ktoś przyniesie koszulkę, możemy też ozdobić koszulkę.

18.00 śpiewamy (!) w gronie sąsiadów.

Ponadto w międzyczasie będą:

 • rozmowy o Burakowie – co zrobić, żeby żyło nam się lepiej, co chcemy tu zmienić, poprawić?
 • sąsiedzkie pogaduszki przy kawie i herbacie (zapewniamy napoje gorące i naczynia).
 • rysowanki dla dzieci
 • inne, spontaniczne atrakcje dla dużych i małych

Ty również możesz współtworzyć Dzień Sąsiada. Jak? na przykład tak:

 • upiec ciasto, zrobić sałatkę
 • przynieść owoce do poczęstowania sąsiadów
 • przynieść książkę na wymianę
 • pomóc w przygotowaniach w sobotę rano
 • pomóc w sprzątaniu po imprezie
 • a może masz jeszcze inny pomysł?

Droga Sąsiadko, Drogi Sąsiedzie. Zaproś znajomych. Przyjdźcie koniecznie. Bo razem możemy więcej.

 

Projekt realizowany jest przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury i Centrum Kultury w Łomiankach.

NCK_KD_v2

Tydzień Burakowa: weekend historyczny 26-27.09.2015 r.

Przyłuski Józef

Droga Sąsiadko, Drogi Sąsiedzie,

26 września zaczynamy Tydzień Burakowa. Tego dnia rozpocznie się weekend historyczny z Rodziną Przyłuskich w roli głównej.

Zapraszamy bardzo serdecznie, będzie to niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się więcej o miejscu, w którym żyjemy.

Spotkanie z historią
Sobota 26 września 2015, godz. 15 – 19.
 
Rozpoczęcie w Domu Sióstr Niepokalanek.
Wejście bramą od ul. Sobieskiego.
 
Dla zainteresowanych postacią Józefa Przyłuskiego,
a także historią wsi Buraków i osiedla Wrzosów:
– Prezentacja historyczna
– Wspomnienia krewnych
– Wspomnienia mieszkańców
– Odsłonięcie ulicznych tablic
– Dyskusja przy kawie
– Kolportaż okolicznościowej broszury
 
Gra terenowa
Niedziela 27 września, godz. 15 – 19.
 
Rozpoczęcie w Domu Sióstr Niepokalanek. 
Wejście bramą od ul. Sobieskiego.
 
Dla młodzieży, dorosłych, rodzin…
Dla każdego, kto chce sprawdzić swoją wiedzę 
o Burakowie i jego mieszkańcach z lat 1914 – 1945.
Dla tych, którzy lubią spacery, rywalizację i zagadki:
 
– 50 miejsc i 50 zagadek w terenie
– Spotkania z historycznymi postaciami
– Pamiątkowe znaczki dla wszystkich uczestników
– Atrakcyjne nagrody
– Poczęstunek
– Kolportaż okolicznościowej broszury
 
Organizatorem weekendu Historycznego jest Stowarzyszenie
„Nasze Łomianki” http://naszelomianki.pl/

 

Droga Sąsiadko, Drogi Sąsiedzie. Przyjdźcie koniecznie!

Dom Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie

Dążymy do tego, aby w Burakowie, w budynku przy ul. Kościuszki 10 powstał Dom Spotkań Sąsiedzkich.

W Burakowie ludzie są różni. Mamy różne preferencje polityczne, różne wykształcenie, doświadczenie życiowe i dochody. Łączy nas to, że mieszkamy w Burakowie i że jesteśmy sąsiadami.

Potrzebne jest nam miejsce spotkań, które będzie blisko, dostępne bez pisania podania i gdzie będziemy czuli się u siebie. Tak, jak to było od lat. Potrzebny jest nam DOM SPOTKAŃ SĄSIEDZKICH.

Dom ten będzie otwarty na różnorodność: osób i działań. Rozwinie się tu potencjał lokalnej społeczności Burakowa. W Domu Spotkań Sąsiedzkich mieszkańcy mogą realizować swoje pasje, zaangażować się w grupy samopomocowe, wspólnie spędzić czas, skorzystać z warsztatów, kursów rozwijających wiedzę i umiejętności albo na przykład napić się herbaty w sobotnie popołudnie.

Mogą tu działać świetlica środowiskowa, ale też Klub Mam, Klub Młodych, Klub Zapracowanych, harcerze, oraz Klub Seniora itd… Tu będziemy organizować spotkania mieszkańców dotyczące planowania przestrzennego, spraw osiedla i miasta istotnych z punktu widzenia mieszkańców. Swoją siedzibę będzie tu mieć Rada Osiedla, będzie dyżurować Radny Burakowa oraz inni Radni Łomianek. Tu będzie można zrobić spotkanie z Burmistrzem.

Koncepcja Domu Spotkań Sąsiedzkich została opracowana na podstawie doświadczeń brytyjskich „community centers”, ale uwzględnia także polskie uwarunkowania prawne i lokalną specyfikę Burakowa i Łomianek. Ten model sprawdza się w wielu miejscach w Polsce i w Europie. Domy sąsiedzkie rosną jak „grzyby po deszczu”.

Fundamenty Domu Spotkań Sąsiedzkich to: solidarność społeczna, współdziałanie oraz otwartość na różnorodność potrzeb mieszkańców. Ma on charakter apolityczny, areligijny i jest otwarty na różnorodne, prorodzinne, międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, kulturalne i artystyczne. Łączy ludzi w pracy na rzecz wspólnego dobra. Tutaj tradycyjne podziały przestają być widoczne, a spory polityczne w obliczu współpracy sąsiedzkiej tracą znaczenie.

Dom Spotkań Sąsiedzkich jest zbiorową potrzebą mieszkańców Burakowa.

Najlepsi kibice są w Burakowie!

kibice

Bieg im. Ireny Szewinskiej, Łomianki 24 maja 2015

Okrzyki, kredowe malowidła na asfalcie: grzechotki, dzwonki i bańki mydlane – takie atrakcje czekały w Burakowie na uczestników Biegu Łomianek im. Ireny Szewińskiej. Spotkaliśmy się na skrzyżowaniu Kościuszki i Przyłuskiego, aby kibicować wszystkim biegaczom – od pierwszego do ostatniego.

Było wesoło i sympatycznie. W gronie sąsiadów dobrze się bawiliśmy. Naszą obecność na trasie biegu docenili też biegacze, którzy dziękowali za doping.

Dopingując, chcieliśmy przypomnieć, że nieustannie, od marca br., domagamy się od Burmistrza, aby pozostawił świetlicę w Burakowie dla mieszkańców i aby nie zamieniał jej na jedno mieszkanie socjalne. Bo to i tak nie rozwiąże problemów mieszkań socjalnych w Łomiankach.

Pragniemy, aby w Burakowie działał Dom Spotkań Sąsiedzkich. Panie Burmistrzu, najlepsi kibice są w Burakowie. Tutaj też są najlepsi sąsiedzi. Zasługujemy na swoje miejsce spotkań.

 

W Burakowie wszystko się zaczyna

Tu codziennie zaczyna dzień 1410 mieszkańców Łomianek.

Tu – na ulicy Parkowej – zaczyna się Warszawa. W Burakowie ma też swój początek główna ulica Łomianek – Warszawska.

Tu zaczęła się historia domu Sióstr Niepokalanek, które od 75 lat modlą się i pracują dla kolejnych pokoleń mieszkańców Burakowa i Łomianek.

W Burakowie swoją pierwszą parafię objął ksiądz prałat Kazimierz Gers, obecnie proboszcz parafii św. Małgorzaty w Łomiankach i dziekan dekanatu kampinoskiego.

Tu, od słynnej już w latach 80-tych XX wieku restauracji „Wrzos” zaczęła się ekspansja sieci sklepów Marcpol należącej do jednego z najbogatszych Polaków Marka Mikuśkiewicza.

Buraków to również siedziba pierwszego w Łomiankach marketu „Biedronka”, który oferuje codziennie niskie ceny. Ale też w Burakowie w każdą środę „Aldik” zaczyna produkcję słynnych pierogów ruskich i innych tradycyjnych dań. I jest tu jeszcze „Nugatex”, gdzie wypiekają ciasteczka, a ich smakowity zapach unosi się nad okolicą.

Tu zaczynają się korki w letnie piątkowe popołudnia, w których stoją nie tylko amatorzy sportów wodnych zmierzający na Mazury lub nad morze. Tu też mieszkańcy Łomianek zaczynają swoje spacery po parku Młocińskim.

W Burakowie jest początek wałów przeciwpowodziowych, na których tak dzielnie mieszkańcy Łomianek pełnili straż podczas powodzi w 2011 roku. A za wałami, zaczyna się w Burakowie Dolina Środkowej Wisły, która objęta jest programem UNII EUROPEJSKIEJ NATURA 2000.

Tu zaczyna się i kończy przeprawa promu Turkawka, z której chętnie korzystają latem mieszkańcy nie tylko Łomianek, ale też Bielan i Białołęki.

W 1991 roku właśnie w Burakowie rozpoczęła się budowa kanalizacji, którą zainicjował „Społeczny Komitet Buraków”, gdy o dofinansowaniu z Unii Europejskiej jeszcze nikt nawet nie myślał.

I dlatego właśnie tu, w Burakowie zacznie swoją działalność pierwszy w Łomiankach Dom Spotkań Sąsiedzkich. Będą w nim zaczynać się i rozwijać różne aktywności mieszkańców oraz projekty organizacji pozarządowych. Będzie się działo!

W Burakowie zaczyna się zmiana! Zapraszamy do Burakowa.

WP_20140913_021

Petycja do Burmistrza

12 marca 2015 r. władze Łomianek zdecydowały, że:

 1. zamykają filię Domu Kultury w Burakowie przy ul. Kościuszki 10,
 2. w tym pomieszczeniu o powierzchni ok. 75 m² ma powstać mieszkanie socjalne.

Ponieważ uważamy, że decyzja ta jest zła, dążymy do jej zmiany.

Tutaj możesz dołączyć do petycji mieszkańców Burakowa i Łomianek skierowanej do Burmistrza w sprawie likwidacji Domu Kultury w Burakowie i przekształcenia go w mieszkanie socjalne.